Rodzice powinni wiedzieć

1

Przed pójściem na plac zabaw rodzice muszą powiedzieć dziecku lub przypomnieć mu o podstawowych zasadach postępowania z innymi dziećmi i dorosłymi.

* Rodzice powinni wiedzieć, że jeśli twoje dziecko jest zagrożone przez inne dziecko, a jego rodzice nie zwracają na to uwagi, musisz interweniować, aby chronić swoje dziecko.

* Nie zostawiaj dziecka na placu zabaw bez nadzoru. W końcu można uciec na chwilę, a dziecko już znalazło się w trudnej sytuacji. Rodzic musi być zawsze czujny, aby właściwie zrozumieć konflikt dzieci lub stawić opór zranieniom.

* Dziecko powinno wiedzieć, że nie możesz wziąć cudzych zabawek. Aby wziąć coś innego, musisz poprosić o pozwolenie. Postaraj się nauczyć swojego dziecka cierpliwości i umiejętności pobłażliwego traktowania młodszych dzieci i tych, którzy nie chcą się dzielić.

* Jeśli twoje dziecko jest zranione, interweniuj i spróbuj to rozgryźć, aby nie kontynuować konfliktu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, musisz spokojnie wyjaśnić drugiemu starszemu dziecku nieprawidłowość jego działań lub porozmawiać z rodzicami.

* Staraj się nie ingerować w działania Twojego dziecka. Pozwól mu nauczyć się rozwiązywania drobnych konfliktów. Szybko nabędzie umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi dziećmi i dorosłymi.

* Rodzice powinni pamiętać, że dziecko patrzy na ciebie i uczy się na twoim zachowaniu. Jeśli nie powstrzymasz się, gdy pojawią się trudności, twoje dziecko również pojawi się z innymi dziećmi.

* Idąc na plac zabaw, nie zapomnij zabrać ze sobą zabawek na piasek lub tych, w które dziecko będzie się bawić. Nie powinieneś brać kruchego ani drogiego, bo dziecko nie chce się nimi dzielić, lub przyciągnie ogólną uwagę i może spowodować kłótnię. Jeśli zabawki są stare i zapomnisz je podnieść lub pękną, wtedy nie będziesz ich żałować, a dziecko nie będzie zdenerwowane.

* Naucz dziecko, jak dzielić lub wymieniać zabawki. Wyjaśnij mu, że takie działania pomogą w przyjaźni i zabawnych grach. Pokaż dzieciom ciekawe zajęcia, w których one same mogą wtedy grać.

* Po przybyciu do nieznanej firmy dzieci rodzic musi przedstawić swoje dziecko pozostałym dzieciom. Powiedz, że jesteś gotowy na dzielenie się zabawkami ze wszystkimi.

* Jeśli Twoje dziecko miało nieprzyjemny incydent na placu zabaw połączonym z komunikacją, to kiedy wróci do domu, spokojnie powiedz dziecku, że nie powinieneś się zachowywać i dlaczego.